Se lahko na kratko predstavite?
V tretjem življenjskem obdobju se posvečam umetnosti, in to literarni in likovni. Obe zvrsti sta tisti, v katerih lahko izrazim sebe in hkrati predstavim čas, v katerem živim.
Ali verjamete v umetnost? Če da, zakaj, in če ne, zakaj?
Verjamem v umetnost in njeno sporočilno moč, ker smo umetniki tisti, ki z družbeno kritiko razgaljamo družbo in s svojim glasom vplivamo na družbene spremembe.
Katere vrste poslanstev, smislov, namenov, ciljev ima leposlovno ustvarjanje, na osebni ravni avtorja/-ice (tj. z osebne perspektive avtorja)?
Leposlovno ustvarjanje je poslanstvo, in sicer predstavljam sebe kot družbeno bitje, opisujem kraje in doživljaje iz svojega otroštva in polpretekle dogodke, ki so se me dotaknili, zato sem jih vpletla v svoje zgodbe. Bralci se v mojih zgodbah lahko istovetijo z junaki glede na to, da so zgodbe napisane široko. V njih je le delček moje biografije.
Katere vrste poslanstev, smislov, namenov, ciljev, ima leposlovno ustvarjanje, na širši družbeni ravni (tj. s širše družbene perspektive)?
Tako kot sem že navedla v enem izmed odgovorov, je namen leposlovnega ustvarjanja opozarjanje na družbene probleme, na opisovanje in orisovanje časa, v katerem literat ustvarja. Poleg navedenega leposlovno ustvarjanje krepi ljubezen do slovenske besede, do lepote jezika. Gotovo ima veliko vlogo na področju izobraževanja, zapolnjevanja prostega časa, vabi na potovanja, pri tem pa odpira in razkriva nove svetove
Kaj je osnovni, poglavitni smisel kulture (v širšem pomenu te besede)?
Tako kot sem že navedla v enem izmed odgovorov, je namen leposlovnega ustvarjanja opozarjanje na družbene probleme, na opisovanje in orisovanje časa, v katerem literat ustvarja. Poleg navedenega leposlovno ustvarjanje krepi ljubezen do slovenske besede, do lepote jezika. Gotovo ima veliko vlogo na področju izobraževanja, zapolnjevanja prostega časa, vabi na potovanja, pri tem pa odpira in razkriva nove svetove
Kaj je osnovni, poglavitni smisel umetnosti nasploh?
Umetnost prinaša v naša življenja začimbe; širi naša obzorja o preteklih kulturah, nas izobražuje, opozarja, navdihuje.
Kaj je osnovni, poglavitni smisel leposlovne umetnosti?
Zapeljevanje, odkrivanje starih in tudi novih utopičnih svetov, zapolnjevanje prostega časa.
Kakšno je prevladujoče mnenje slovenskega leposlovnega bralstva o leposlovnih avtorjih/-icah kot osebnostih?
Iz mojega osebnega zornega kota navajam, da so avtorji/avtorice pogumneži, ki dovolijo vpogled v svojo osebnost. So tisti, ki prenesejo kritiko (konstruktivno, negativno, pozitivne pa je tako vsak vesel). Zakaj vsako pisanje zrcali in razgali osebo, ki je delo napisala, in to ne glede na zvrst.
Kakšno je prevladujoče mnenje slovenskega ljudstva oz. prebivalstva RS o leposlovnih avtorjih/-icah kot osebnostih?
Nisem se ukvarjala z analizo raziskav, kaj meni slovensko ljudstvo o leposlovnih avtorjih/-icah. Verjamem, da smo se tisti, ki smo bili vključeni v izobraževalne sisteme, srečali s knjigami in življenjepisi tistih, ki so jih napisali. Če smo posegli malo globje, smo vzeli v roke morebitno biografijo in iz nje izvedeli še več.
Katerim osnovnim etičnim vodilom naj pri svojem leposlovnem ustvarjanju sledi avtor/-ica?
Naj ne bo žaljiv, naj uporablja lep slovenski jezik, lahko tudi narečni, zato da se ohranijo sledi.
Ali in če da, kako se naj v leposlovnem delu odraža ‘družbena soodgovornost’ avtorja/-ice?
V leposlovnem delu naj odseva družbena odgovornost avtorja/ice v obliki razgaljanja pomanjkljivosti in zablod družbe kot celote in njenih posameznikov, ki ne sprejemajo splošnih družbenih norm. Seveda morajo biti vmes enfant terible. S potekom časa postanejo nekatera pisanja sprejemljiva.
Kako se pripravite na pisanje, ali čakate na navdih ali ga kako izvabite, in če, potem me zanima, na kakšen način vam to uspe?
Vsak dan, vsak trenutek lahko sproži reakcije. Le opazovati in prisluhniti moram naravi, klepetu sosedov, temam, ki pestijo družbo, pa naj bodo to mladi prekatni delavci ali upokojenci z minimalnimi pokojninami.
Ste odprti za predloge urednikov, recenzentov, ali je vaša umetniška vizija zaključena ko delo zaključite?
konstruktivna kritika strokovnjakov je vedno dobrodošla.
Kaj je vaš namen kot avtor, kakšne občutke ali reakcije želite izzvati iz bralcev?
Moj cilj je dosežen, ko najde bralec v zgodbi delček sebe, ko se z junakom, lahko tudi antagonistom poistoveti. (Verjamem, da smo le redki tako pošteni, da bi se istovetili z ne junakom)
Jemljete pisanje kot delo, hobi ali kaj drugega?
Pisanje je poslanstvo.
Kdaj je knjiga zaključena?
Knjiga je zaključena, ko jo vzame v roke bralec/-ka.
Kakšen je vaš postopek pisanja?
V pisateljsko vrečo nalagam besede, stavke, odstavke, vtise … vmes se izobražujem (stare in sodobne zvrsti pisanja, najnovejša slovnica, ustrezno besedišče), nato sedem k tipkovnici, in pišem. Če je besedilo daljše od kratke zgodbe, ustvarim miselni vzorec.
Kakšno je pri vas razmerje med idejo in rokodelstvom?
Dober pisatelj ni rokodelec, čeprav se s kilometrino razvija – in po tem rečejo, da je v tem in tem delu dozorel.
Kakšna je vaša poetika, katere standarde v besedilu skušate doseči?
Nikoli se ne vprašam, kdo bo bral moje zgodbe ali verze. Niti se ne trudim pisati za širok krog bralcev. Vem, da so moje zgodbe in pesmi, ki vsebujejo blago družbeno kritiko, polne metafor, alegorij, primer … zato so marsikomu nerazumljive.
Kakšna je za vas razlika med pisanjem poezije, proze, dramatike, esejistike, publicistike in neumetniških besedil?
Razlika je le v tem, da se moraš z vsako izmed navedenih zvrsti spopasti taktično. Brez teoretičnega znanja, je tvoje pisanje polomija.
Bi bili zaradi literature raje slavni ali bogati?
Kaj je slava, kaj bogastvo? V zgodb, objavljenih v zbirki Ne padi v dimnik, je Vilnček podučil protagonistko: “Če izbereš slavo, žrtvuješ anonimnost in svobodo. Niti na kavo s prijateljico ne boš mogla v bližnji bife niti z oguljenim nohtom v trgovino … Če bi bila bogata, bi bila osamljena. Vsi prijatelji bi te iz zavisti zapustili … za negovanje, vzdrževanje in upravljanje nepremičnin … bi potrebovala armado zaposlencev … ti iščejo boljše pogoje dela, višje plače …” Ja Vilinček ima prav niti slava niti bogastvo ne odtehtata svobode.
Kaj je za vas knjiga v prvi vrsti, umetniški izdelek ali prodajni artikel?
Knjiga je predvsem umetniški izdelek, povezan s trženjem. Kako naj umetnik preživi in napiše novo knjigo, če se ne vrnejo vsaj osnovni vložki v obliki amortizacije za pisalo in črnilo – danes bi rekli za računalnik in barvo za tiskalnik.
Kaj za vas pomeni oddati tekst, izdati tekst, promovirati tekst?
Ko je besedilo popolno, brez tipkarskih škratov, brez dvojni presledkov med besedami, je lektorirano in recenzirano, je primerno za naslednji korak, in to je tisk besedila. Tisk je treba zaupati založbi, ki ima kilometrino. Glede na dejstvo, da so pri Založbi kulturni center izdali dve moji samostojni zbirki kratkih zgodb (Fatalna ženska in Celica, monografija Slika pred besedo pa je v čakalni vrsti za tisk) in še nekaj zbirk kratkih zgodb in pesniških zbirk v sodelovanju z drugimi avtoricami, iz lastnih izkušenj poudarim, da je založba pomemben akter pri izdaji knjige. In ne le pri izdaji, temveč tudi promociji in trženju knjige.
Opišite bralca?
Dober bralec je knjižni molj. Tisti, ki kupuje knjige, tisti, ki si jih izposoja, jih komentira, v sebi premleva in si prisvoji delček avtorjevih idej.
Vaša fotografija.

Sporočilo organizatorjem
Vprašanja za knjižnega molja.
Ali bi osebi, za katero veste, da dobro piše, priporočali izdajo knjige pri naši založbi?
Sporočilo organizatorjem
Osebno bi vprašalnik malo skrajšala. Imele sem vtis, da so nekatera vprašanja podobna, zato se odgovori ponavljajo. Mogoče se motim.