Tomaž Svete rojen 29. januarja 1956 v Ljubljani, je izjemno vsestranski slovenski skladatelj, dirigent in pedagog. S svojim bogatim glasbenim opusom in prispevkom k sodobni glasbi je postavil trdne temelje v glasbenem svetu. Njegova glasbena pot je zaznamovana s številnimi dosežki in priznanji ter izjemno vnemo za komponiranje in poučevanje glasbe.
Tomaž Svete je svojo glasbeno pot začel na Akademiji za glasbo v Ljubljani, kjer je končal študij kompozicije leta 1980, pod mentorstvom profesorja Darijana Škerla. Leta 1981 je uspešno zaključil tudi študij dirigiranja pod vodstvom profesorja Antona Nanuta.
Njegova nadaljnja glasbena izobrazba je potekala na prestižni Hochschule für Musik und darstellende Kunst v Dunaju. Leta 1986 je diplomiral iz kompozicije pri profesorju Friedrichu Cerhi, in sicer z odliko (“con summa laude”). Leta 1989 je pridobil naziv “Magister artium”, prav tako iz kompozicije. Leta 1988 pa je zaključil tudi študij dirigiranja pri profesorju Otmarju Suitnerju.

Tomaž Svete je izjemen glasbenik in skladatelj, ki se je uveljavil na mednarodnem glasbenem prizorišču. Njegovo glasbeno ustvarjanje obsega različne žanre, vključno z opero, oratoriji, kantatami, zborovskimi skladbami, komornimi in orkestrskimi deli ter vokalno-instrumentalnimi kompozicijami.
Njegova dela odlikujejo bogate glasbene teksture, kompleksnost harmonij in izjemna čustvena globina. Med njegovimi najbolj znanimi deli so “L’amor sul mar,” “Gotska okna,” “Divertimento,” “Prva simfonija,” “Violinski koncert,” “Deux mouvements” za violino in orkester ter “Koncert” za violo in orkester. Njegova vokalno instrumentalna dela, kot sta med drugim tudi “Requiem” (1991) in kantata “Sacrum delirium,” so prav tako dosegla izjemno priznanje.
Tomaž Svete je posebej poznan kot vodilni slovenski skladatelj operne glasbe. Njegova strast do opernega žanra ga je pripeljala do ustvarjanja desetih oper, ki vključujejo raznolike tematike in glasbene pristope. Med njegovimi najbolj znanimi opernimi deli so “Kralj Malhus” (TV opera), “Ugrabitev z Laudaškega jezera” (radiofonska opera), “Pesnik in upornik” (1996), “Kriton” (komorna opera, 2000), “Pierrot in Pierrette” (2006), “Granatno jabolko” (2009), “Antigona” (2008-2018), “Apologija” (2010), “Junak našega časa” (2015), “Ada” (2017) in “Hiša usmiljenja” (2021).
Njegova operna dela so prejela številna priznanja in nagrade, med katerimi izstopajo prestižna nagrada DSS “Kozinova nagrada” (2016), Prešernova nagrada za operi “Ada” in “Antigona” ter nagrada Prešernovega sklada za “Koncert za dve violini in godala” leta 2019.

Poleg svojega ustvarjalnega dela na glasbenem področju je Tomaž Svete tudi izkušen pedagog. Od leta 1995 deluje kot docent, od leta 2006 pa kot redni profesor za glasbeno analizo in sodobno kompozicijsko teorijo na glasbenem oddelku Pedagoške fakultete v Mariboru. Njegovo znanje in strast do glasbe je delil tudi v Združenih državah Amerike, kjer je v zimskem semestru 1999 predaval kompozicijo na Univerzi v Hartfordu, Connecticut, v okviru Fulbrightovega izmenjalnega programa.
Tomaž Svete je prejel številne nagrade in priznanja za svoje izjemno glasbeno delo. Med najbolj prestižnimi nagradami so Theodor-Körner-Preis za opero “Ugrabitev z Laudaškega jezera” leta 1992, nagrada RTV Slovenija za “Requiem” leta 1993, in prva nagrada za kantato “Sacrum delirium” na tekmovanju za skladatelje v Gorici, Italija, leta 1994. Prav tako je leta 2000 prejel prvo nagrado za opero “Kriton” na mednarodnem Johann-Joseph-Fux Opernkompositionswettbewerb v Gradcu, Avstrija. Za svoj prispevek k slovenski glasbi je leta 2002 prejel Glazerjevo listino mesta Maribor.
Tomaž Svete se lahko pohvali z izjemno raznolikim in bogatim glasbenim opusom. Njegova dela zajemajo orkestralno glasbo, operno in baletno glasbo, vokalno-instrumentalna dela, komorno glasbo in solistična dela. Njegove kompozicije so izvedene in cenjene tako na domačem kot na mednarodnem glasbenem prizorišču.

Tomaž Svete je zabeležil svoje skladbe na različnih zvočnih nosilcih. Med njegovo diskografijo so izdaje, kot je LP “Tri pesmi na besedila Gustava Januša” iz leta 1986, ter CD-ji, med katerimi izstopajo “Kriton,” opera, Graz 2001, “De profundis” iz leta 2001, “Tomaž Svete, Skladatelj” iz leta 2004 ter “Pierrot et Pierrette,” opera iz leta 2013, ki je bila objavljena pri založbi Classica Slovenica.
Tomaž Svete ostaja ključna figura v sodobni slovenski glasbi, znana po svoji strasti do komponiranja in izjemni glasbeni kreativnosti. Njegova dela so prežeta z globokimi čustvi in izjemno tehnično dovršenostjo, zaradi česar so priljubljena med izvajalci in občinstvom po vsem svetu. S svojo predanostjo glasbi in poučevanju nadaljuje prispevati k bogati slovenski glasbeni dediščini ter ostaja ena najsvetlejših zvezd na glasbenem nebu.
Primer:
Za podporo in razvoj slovenskih skladateljev skrbijo tudi glasbene založbe. Primer založbe je v naslednji povezavi:
https://zalozbaknjig.com/category/classica-slovenica/

Za glasbene novice skrbijo tudi multimedijski portali kot je KMCS – Kulturno medijski center Slovenije, ki ga sedaj berete.