
Vekoslav Grmič
4. junij 1923 – 21. marec 2005
duhovnik, pomožni škof, teolog, filozof, profesor
… se je rodil 4. junija 1923 v Dragotincih. Izhaja iz skromnega kmečkega okolja ob vznožju Kapelskih goric v občini Sveti Jurij ob Ščavnici. Rodil se je v družini, ki je dala tri duhovne poklice (brat Franc je bil salezijanski duhovnik, sestra Terezija redovnica). Gimnazijo je začel v Mariboru, zadnja dva letnika pa je zaključil na Ptuju. Maturiral je leta 1944. Do začetka druge svetovne vojne je v Mariboru dokončal le šest razredov, preostala dva pa je med vojno zaključil na Ptuju. Leta 1961 je izobraževanje uspešno zaključil z doktorsko disertacijo Teološke vsebine strahu v eksistencializmu, s katero je obravnaval vpliv evropskega eksistencializma na sočasno teologijo. Z odlično opravljenim doktoratom so se Grmiču odprla vrata v akademske kroge. Na Teološki fakulteti v Ljubljani je prevzel predavanja iz posameznih dogmatičnih predmetov. Kot predavatelj in raziskovalec je na fakulteti deloval vse do leta 1996.
Življenje
Leta 1950 ga je takratni škof Maksimilijan Držečnik v mariborski stolnici posvetil v duhovnika. Grmičevo delovanje na Vranskem je prekinilo škofovsko imenovanje leta 1968. Papež Pavel VI ga je na predlog škofa Držečnika imenoval za mariborskega pomožnega škofa.
Po škofovskem posvečenju je postal ravnatelj novoustanovljenega mariborskega bogoslovja in predavatelj ter prodekan na prav tako novoustanovljeni enoti Teološke fakultete, ki jo je prav on skupaj s škofom Držečnikom vrnil v Maribor. Funkcijo pomožnega škofa je ob takratnem mariborskem škofu Držečniku opravljal vse do leta 1978.
Svojemu škofovskemu geslu Oznanjujte evangelij je ostal zvest tudi po škofovi smrti, ko je med leti 1978 in 1980 kot vikar vodil mariborsko škofijo. Ko je bil leta 1980 za novega mariborskega škofa imenovan Franc Kramberger, se je Grmič odpovedal vsem dotedanjim funkcijam. Ohranil je samo profesorsko službo, ob kateri je veliko predaval in pomagal v pastorali. Umrl je 21. marca 2005 v Mariboru. Pokopan je na Pobreškem mestnem pokopališču.
Izobraževanje
Do začetka druge svetovne vojne je uspel v Mariboru dokončati le šest razredov, preostala dva pa je med vojno zaključil na Ptuju. Po odlično opravljeni maturi leta 1944 je sledila mobilizacija v nemško vojsko in zaposlitev na okraju v Gornji Radgoni. Po nekaj mesecih je službo opustil in se jeseni 1945 vpisal na ljubljansko Teološko fakulteto.
Leta 1961 je doktoriral s temo Teološke vsebine strahu v eksistencializmu. Na Teološki fakulteti v Ljubljani je od 1962 predaval dogmatično teologijo. Docent je postal leta 1964, izredni profesor leta 1967 in redni profesor leta 1972 na mariborskem oddelku ljubljanske teološke fakultete.
Delovanje
Leta 1950 postane kaplana na Vranskem. Sledilo je 17 let razgibanega pastoralnega dela, ki ga je od leta 1953 naprej opravljal kot župnik, sedem let kasneje pa je postal še prodekan braslovške dekanije.
27. februarja 1968 ga papež Pavel VI. imenuje za mariborskega pomožnega škofa. Škofovsko posvečenje je prejel 21. aprila istega leta. 6. novembra 1980 je prenehal s službo pomožnega škofa in ostal naslovni škof ter profesor na Teološki fakulteti. Med letoma 1978 in 1980 je kot škofijski upravitelj med sedisvakanco vodil mariborsko škofijo. Njegova bibliografija obsega več kot 1200 bibliografskih enot in 22 samostojnih knjig.
1983: red republike z zlatim vencem (jugoslovansko državno odlikovanje)
1998: častni občan mesta Maribor
2002: časni občan občine Sveti Jurij ob Ščavnici
2002: srebrni častni znak svobode Republike Slovenije
»Človekovo življenje je potovanje skozi prostor in čas«
»Pojdite po vsem svetu in oznanjujte evangelij vsemu stvarstvu«
~Vekoslav Grmič~










Viri:
- Ognjišče (14. nov. 2023), https://revija.ognjisce.si/revija-ognjisce/27-obletnica-meseca/23271-vekoslav-grmic-1923-2005
- Univerzitetna knjižnica Maribor, Vekoslav Grmič za življenje brez strahu (14. nov. 2023), https://ukm.um.si/vekoslav-grmi-za-ivljenje-brez-strahu
- VEKOSLAV Grmič : Quid est veritas? : razstavni katalog in povzetka referatov s strokovnega posveta ob stoletnici rojstva mariborskega pomožnega škofa dr. Vekoslava Grmiča (1923–2005) [Elektronski vir] / [besedila so napisali Alojzij Cvikl … [et al.] ; knjigo je pripravil in uredil uredniški odbor Stanislav Slatinek, Lilijana Urlep, Sebastijan Valentan, fotografije Nadškofijski arhiv Maribor]. – E-knjiga. – Maribor : Nadškofija Maribor, Nadškofijski arhiv Maribor : Univerza v Ljubljani, Teološka fakulteta : Stolna župnija Maribor, 2023