Glasbeno obdobje klasicizma, znano tudi kot klasika, je eno najpomembnejših in najbolj vplivnih obdobij v zgodovini glasbe. Obdobje klasicizma je trajalo približno od sredine 18. do začetka 19. stoletja in je sledilo baročnemu obdobju ter predhodno obdobje romantičnemu obdobju.
Klasična glasba se odlikuje po jasnih, uravnoteženih in simetričnih strukturah ter racionalnosti v skladbi. To obdobje je zaznamovala uporaba sonatne forme, simfonije, koncerta in operne ouverture. Pomembni skladatelji tega obdobja vključujejo Mozarta, Haydna, Beethovna in njihove sodobnike.
Med klasicizmom je bila simfonija ena najpomembnejših glasbenih oblik. Simfonija je večstavčna orkestralna skladba, ki je običajno sestavljena iz treh ali štirih stavkov. V tem obdobju so simfonije postale kompleksnejše in so se razvile v izjemno priljubljeno glasbeno obliko.

Koncert je bil še ena pomembna oblika klasične glasbe. Koncert je skladba za solistični instrument in orkester, ki ponuja priložnost solistu, da pokaže svoje virtuozne sposobnosti. Mozart, Haydn in Beethoven so ustvarili vrsto pomembnih koncertov za klavir, violino in druge instrumente.
Opera je v tem obdobju dosegla vrhunec svoje popularnosti. Opera klasicizma se je osredotočala na razvoj italijanske opere buffe (komične opere) in nemške singspiel (opevajoče igre). Mozart je bil eden najpomembnejših opernih skladateljev tega obdobja, njegove opere, kot sta “Figarova svatba” in “Čarobna piščal”, pa še danes veljajo za klasične mojstrovine.
Obdobje klasicizma je prineslo tudi pomembne inovacije v izvedbeni praksi, kot so razvoj klavirja, standardizacija simfoničnega orkestra ter natančna določitev dinamičnih oznak in izraznih znakov.

Klasicizem je pustil velik vpliv na kasnejša glasbena obdobja, vključno z romantičnim obdobjem. Njegove harmonske in formalne strukture so postale temelj za razvoj sodobne glasbe.
Klasicizem je obdobje, ki je prispevalo k veliki umetniški dediščini in je še danes pomembno za razumevanje in izvajanje klasične glasbe. Njegova elegantnost, uravnoteženost in izjemne skladbe so navdih za glasbenike in poslušalce po vsem svetu.
Primer:
Za podporo in razvoj klasične glasbe skrbijo tudi glasbene založbe. Primer založbe je v naslednji povezavi:
https://zalozbaknjig.com/category/classica-slovenica/

Za glasbene novice skrbijo tudi multimedijski portali kot je KMCS – Kulturno medijski center Slovenije, ki ga sedaj berete.