Piše: Tanja Novak
Mariji Švajncer prva, Daretu Gozdnikarju tretja nagrada za poezijo
Kulturni center Maribor, zbirka Frontier slavi
Tržaška revija Mladika je pred časom razpisala 46. literarni natečaj za prozo in poezijo. Natečaj je vabil k sodelovanju pisce, ki ustvarjajo v slovenskem jeziku – ne glede na kraj bivanja. Nanj se je odzvalo kar devetinšestdeset prozaistk in prozaistov ter enainsedemdeset avtoric in avtorjev pesniških ciklusov. Komisija v sestavi: pisateljica in esejistka Vilma Purič, prevajalka Diomira Fabjan Bajc, pisateljica Evelina Umek, slovenistka Marija Cenda in odgovorni urednik Mladike Marij Maver, je izbrala nagrajence.
Sinoči, devetnajstega februarja 2018, je bila v Trstu prireditev ob slovenskem kulturnem prazniku. Pripravila sta jo Slovenska prosveta in Društvo slovenskih izobražencev, slavnostni govornik je bil Hadrijan Pahor. Opozoril je na položaj Slovencev v zamejstvu, probleme, s katerimi se spopada slovenska država ter na ogroženost slovenske kulture in jezika. V programu je sodelovala skupina mladih pevcev, članica uredniškega odbora Mladike Nadia Roncelli je predstavila nagrajenke in nagrajence ter jim izročila cvetje in nagrade. Igralci Radijskega odra so predstavili odlomke iz nagrajenih del. Nagrade so prejeli tudi otroci in njihovi mentorji, ki so pred časom pripravili izvirne odrske dogodke.
Tri knjige Marije Švajncer iz zbirk Simfonica SLovenica in Frontier, Kulturni center Maribor 2016/17/18
Pri založbi Kulturni center Maribor, zbirka Frontier, slavijo in čestitajo avtorjem, kar je zaslediti tudi na socialnih omrežjih in mailing listah, saj je prvo nagrado prejela Marija Švajncer, ki je v zadnjem letu pri njih izdala kar tri knjige, četrta pa se pravkar tiska. Tretjo nagrado pa je pobral pesnik Dare Gozdnikar, ki je v zbirki Frontier konec leta 2017 izdal pesniški prvenec.
Strokovna žirija se je odločila, da Marija Švajcer za pesniški ciklus Pogovor verujočega in brezbožnega podeli prvo nagrado. Marijo Švajncer smo povprašali, zakaj se je odločila za prijavo na natečaj Mladike iz Trsta: »Revijo berem že vrsto let in spoštujem njeno prizadevanje za ohranjanje slovenske kulture in jezika. V preteklosti sem že dvakrat dobila drugo nagrado, in to za pesniška ciklusa Trenutki (2010) in Moji ljudje (2011). Nagrajeni ciklus pomeni dialog med verujočim in brezbožnim, pogovor, v katerem ima vsak izmed njiju svoj prav. Prvi je zavezan Bogu in živi v tesni povezanosti z njim, pred Božjim obličjem je močan in zaverovan v Božjo skrivnost, brezbožni pa se mora opirati le na samega sebe, zgrožen je nad zlom tega sveta in groza ga je breztemeljnosti, sovraštva, pomanjkanja bližine in izgube zaupanja: « Marijo Švajncer žene še solidarnost do sorojakov: »Veliko mi je bilo do tega, da izrazim spoštovanje do sorojakov v sosednji državi, njihovega prizadevanja in vztrajanja v nič kaj prijaznih okoliščinah.«
Ovite pesniške zbirke Prostorni časi, Frontoer 113, 2017
Dare Gozdnikar je po pesniškem prvencu Prostorni časi (Frontier 2017) prejel še tretjo nagrado za poezijo revije Mladika. Dareta smo povprašali kako se počuti med nagrajenimi pesniki: »Nagrado dojemam kot priznanje dosedanjega pisanja pesmi in seveda spodbudo za naprej. To, da je natečaj Mladike zahteval anonimnost avtorjev, pa ima zame še posebno, dodatno vrednost.« Razloge za sodelovanje na natečaju razloži: »Na natečaj sem se prijavil iz radovednosti, pa najbrž tudi iz notranje želje po potrditvi svojega dosedanjega pisanja, še bolj kot to, pa me zanimajo odzivi in mnenja širšega kroga bralcev ter kakšne vtise pušča prebiranje mojih pesmi v njih samih, na kakšen način se jih dotaknejo, kaj jim povedo in kako jih pesmi nagovorijo.«
Dare Gozdnika, Foto: Polonca Kovač, 2017
Izredno zadovoljni so tudi pri mariborski založbi Kulturni center Maribor, urednik zbirke Frontier Dušan Hedl pravi: »Počutim se kot da so vse tri nagrade za pesništvo prejeli naši avtorji, Lev Detela je namreč literat, s katerim sem naredil prvi poglobljeni, daljši, življenjski intervju za revijo Dialogi leta 1992. Iskreno čestitam vsem trem prejemnikom nagrade za poezijo. Reviji in založbi iz Trsta Mladika pa želim še dolgoletno uspešno delovanje.«