Piše: Tanja Jerebic
Tehnologija mobilnih telefonov se razvija s hitrostjo, ki si je povprečno navdušeni uporabniki sploh ne znamo predstavljati, tako kot se nam je včasih zdelo nemogoče, da bomo nekega dne tako navezani na svoje mobilne večnamenske naprave …

Spominjam se, kakšna evforija je bila doma, ko smo pred približno 40. leti dobili prvi stacionarni telefon, Iskrin svetlo zelen aparat s prozorno telefonsko številčnico. Le kdo bi lahko pozabil takšno čudo tehnike! Preden smo prišli na vrsto za telefonski priključek, je minila cela večnost. Na pošti smo redno poizvedovali, kdaj bodo prišli tehniki povezat aparat v omrežje, da jih slučajno ne bi zgrešili. Čakali bi še dlje, če ne bi s sosedi in ptt-službo sprejeli kompromisa, da nam povežejo telefona v dvojček; oba aparata sta bila priklopljena na isti vod. V praksi je to pomenilo obvezne težave in neskončno število raznovrstnih motenj. Ko smo pri nas govorili po telefonu, je bila pri sosedovih linija zasedena, dokler nismo zaključili pogovora. In seveda obratno. Včasih smo na stopnišču napenjali ušesa, kdaj se bo sprostila … Nemalokrat se je pripetilo, da si med pogovorom dobil sosedovega strica ali teto na telefon in velikokrat si, če si dvignil slušalko, razločno slišal vsebino pogovora iz drugega aparata, zato dežuranje na stopnišču sploh ni bilo potrebno. Ampak nihče od nas se ni preveč pritoževal … V Jugoslaviji so bile motnje tehničnih naprav prej pravilo kot izjema in za njihovo vzdrževanje je bilo potrebne kar nekaj magije, da so lahko vsaj moteno delovale. So pa vseeno trajale! Doma smo imeli več podobnih čudes; na primer televizor s trdimi gumbi, ki so ostali v pritisnjeni poziciji le z oporo zobotrebca …
Prvi mobilni telefon sem dobila v času študija za rojstni dan. Siemens c35i je bil videti zelo eleganten in krhek za tisti čas, vendar je zdržal brez ene same motnje ali popravila debelih 6 let. Potem se mu je okvarila antena in v enem tednu je obnemel za vedno.
Naslednji mobilnik je bil znamke Nokia, telefon za 1 evro iz Mobitelove ponudbe za upokojence. Če sem prvega pazila kot zaklad in mi menda nikoli ni padel iz rok, je bil zadnji kar naprej po tleh. Z njim se ni bilo treba obremenjevati, ker je bil nenavadno odporen na udarce, ob padcu se je razstavil na tri dele, le sestaviti si ga moral ponovno. Zdržal je približno 5 let.
Za naslednjih 7 let ga je nasledila prav tako Nokia, ki dela še zdaj, vendar telefon ni več zanesljiv.
Lani sem ga zamenjala za LG X Power, moj prvi pametni telefon. Vzela sem ga predvsem zaradi fotoaparata. Nadomešča mi tudi skener za dokumente, potujoči odjemalec e-pošte itd. Kot se za pametni telefon spodobi, ima najbrž naloženih preveč aplikacij, a sem vseeno razočarana. Ni še minilo leto, že ima težave s spominom. Včasih zamrzne fotoaparat in vedno pogosteje uporabljam funkcijo za ponovni zagon, da se sploh lahko prijavim. Fotografij ne hranim v telefonu, zato ne more biti prezasičen …
Za šalo sem preverila, koliko novih modelov mobilnikov so izdelali v južnokorejskem podjetju LG od izdaje moje verzije. Filter za iskanje sem nastavila na padajoče od najnovejših proti starejšim različicam. Med 90-imi zadetki moje ni med njimi, izpiše se šele ko označim X serijo … LG X Power je prišel na tržišče pred dvema letoma. Zaradi ugodne ponudbe sem kupila starejšo verzijo. Ker je moj prvi pametni telefon, ne morem potegniti zaključka, da so vsi podobne kvalitete, vendar me obhaja zla slutnja. Vsekakor pričakujem, da ga bodo na servisu usposobili še za naslednje leto, dokler ga ne odplačam. K sreči sem bolj skromen uporabnik mobilne telefonije in me obrok skupaj z naročnino stane 10 evrov. Če sem iskrena, še toliko ni vreden.
Ko kupujemo vedno zmogljivejše aparate, se je dobro zavedati njihove neobstojnosti v primerjavi z s predhodniki. Bolj kot so zapleteni, manj trajajo. Sicer nočem biti pristranska, a v mojih primerih mi deluje, da poreklo izdelovalca ni nepomembno. Po filtriranih zadetkih sodeč, — kdove koliko modelov ni bilo prikazanih — podjetje vsak teden splavi na trg nov model, zato se njihovi življenjski dobi ne gre preveč čuditi …
[…] enem od prejšnjih člankov sem se pritoževala nad nesposobnostjo pametnih telefonov, ki postanejo neodzivni, preden je leto […]