-
Buldožer: Rok end roul (Helidon 1981)
Odmah kažite da!!!
2. Marjetka Falk Neca: Danes (Helidon 1977)
Njena prva šansonska plošča, ki je obetala nadaljevanje. Nadaljevanje je šlo tako k rocku kot k šansonu. Na jugoslovanske trge in stran od narečne popevke, tudi stran od Marjetke. On je rekel sonce, morda zato.
3. Izvir: Izvir (ZKP RTVL 1977)
Naredili so to ploščo, šli k vojakom in nato je nastala Avantura. Zgodba je dolga, a popotnik ima čas, atomski vek je tudi dolg. No ja, izdali so še dva singla, a tista je še težje najti.
4. Tomaž Pengov: Pripovedi (ZKP RTVL 1988)
Beatli ali Stonesi? Kinksi ali The Who? Odpotovanja ali Pripovedi? Pripovedi, če že hočete vedeti. Ker je na njih vse, v kar je verjel, tudi če ni 100% njegovo. A je 100% njegovo, tudi če je ljudsko.
5. Tantadruj: Tantadruj (PGP RTB 1990)
Sredi razpadanja jugo CKja je pri beograjski založbi izšla tale plošča slovenske in izbrane tuje uglasbene poezije. Kaj bi porekel Tantadruj? Tole bi si dal na repeat, čeprav človek dandanes ne pride zlahka do nje.
6. Marko Brecelj: Cocktail (ZKP RTVL 1974)
Eče bi naš ded ne segrešil … Eče bi Bojan Adamič ne bil pri roki … Eče bi Brecelj ne bil nabrit in genialen … Eče bi vsi pili cocktail, kaj bi bilo dandanes z virusi?
7. Marijan Smode: To je moja pesem (ZKP RTVL 1982)
Začetek komercialno najuspešnejše solistične zgodbe slovenske popularne scene. Zbirka singlov, od Mrtve reke do Še pomahal ni z roko, in zraven nekateri dodatki, tudi z večera svobodnih oblik. In potem je ugotovil, da se bolje prodaja, če je (še) bolj preprosto. In Belinda je odšla …
8. Jani Kovačič: Ljudje (ZKP RTVL 1984)
Dvojna doza brezkompromisnega renčanja. Gospelovski angažirani hit. “Ruski” angažirani hit. Leta 1984 se lahko tudi ne bi obrestovalo. Pa se je.
9. Peter Meze in Janc Galič: Izza oči (PGP RTB 1983)
Bili so Kladivo, konj in voda. Bili so/bila sta Sedmina. In bila sta Meze in Galič, ki sta zaokrožila trilogijo našega acid-folka na začetku novega desetletja. In kaj se dogaja izza oči? Poezija. Če mislite, da sta bila Meze in Galič naša Simon in Garfunkel, se motite. Kdo sta že Simon in Garfunkel?
10. Center za dehumanizacijo: Demonstracije ’87 (Front Rock/Subkulturni azil 2010)
Se je kuhalo in se je tudi zakuhalo. A pizda materna, tudi žagalo se je!