Piše: Tanja Jerebic
V ponedeljek so francoski državljani v ganljivem nagovoru prejeli prednovoletno košarico obljub. Zadnji podatki kažejo, da z njo ni zadovoljnih kar 59 % vstajnikov. Na razplet dogodkov bo treba počakati, zanimivo je, kako so se razvijali predhodni.
Zahteve nezadovoljnih so bile sprva uperjene proti povišanju trošarin na dizelsko gorivo, ki so ga v zadnjem letu cenovno oplemenitile skoraj za četrtino. Z zelenim davkom je želel francoski predsednik znižati porabo okoljsko potratnega energenta in obdavčiti izpuh ogljikovodika v ozračje. Z novim letom naj bi ceno dvignili za 6,5 centa za dizelsko in 3,9 centa za navadno gorivo.
Demonstranti so prvič zasedli ulice 17. novembra. V protestih po vsej državi se je zbralo 288.000 ljudi, od 400 ranjenih je štirinajst ljudi utrpelo hujše poškodbe, ena oseba je umrla. Francoski notranji minister je Francoze opomnil, da imajo sicer pravico do protestiranja, vendar je treba preprečiti nesreče. V dokaj mirnih sobotnih protestih se je v noči na nedeljo zgodilo več incidentov, kjer so se pijani udeleženci začeli pretepati med seboj …

Naslednjo soboto so sledili novi protesti, med protestnike so se pomešali desničarski skrajneži. V izgredih so pustošili po mestih, razbijali izložbe ter sežigali avtomobile. V Parizu so na Elizejskih poljanah predsednika pozvali k odstopu, saj da služi le bogatim. Ranjenih je bilo več kot 600 ljudi, od tega dva smrtno. Iz matične države se je uporniški duh razširil v Reunion, francoski čezmorski otok v Indijskem oceanu.
Protesti so se tretjo soboto zapored še zaostrili. Razbijali, ropali in sežigali so predvsem v prestižnejših predelih. Poškodovali so kip pod slavolokom zmage, Marianne je ostala skoraj brez polovice obraza. Iz varnostnih razlogov so zaprli 19 postaj podzemne železnice in dve prestižni veleblagovnici. Ranjenih je bilo 113 ljudi, na jugu Francije je zaradi protesta umrl motorist, gasilci so posredovali v 190-ih primerih. Policisti so se odzvali z solzilcem, dimnimi bombami in vodnimi topovi, z vsakim protestom so pridržali več protestnikov, tokrat so jih zaprli 412.
Šele v prihajajočem tednu je premier napovedal zamrznitev dražilnih ukrepov z večmesečnim moratorijem, torej bi podražitev le odložili … Zato so rumeni jopiči stavkali tudi četrto soboto, na francoskih ulicah se je poleg protestnikov trlo 90.000 policistov, ki so z represivnimi ukrepi želeli vzpostaviti red. Videli smo lahko oklepnike, vodne topove, solzilec … Aretirali so 1.082 ljudi, 180 jih je bilo ranjenih. Na posnetku, ki je zaokrožil po spletu, sta oborožena policista grozljivo pretepala protestnika, ki jima je na koncu le uspelo pobegniti. Protestniki v rumenih jopičih so vzniknili tudi v Belgiji in na Nizozemskem …
Človek se vpraša, koliko nasilja, ranjencev in smrtnih žrtev je potrebno, da oligarhi primaknejo stotaka k minimalni plači in uvedejo nekaj olajšav za upokojence… Podražitev dizelskega goriva je bila le kaplja čez rob, pravi vzrok demonstracij je vse večja revščina v članicah Evropske unije, medtem ko se države navzven ponašajo z gospodarsko rastjo na račun ožemanja lastnih državljanov in suženjskega dela …
Težava z dizelskim gorivom je, da ga uporabljajo večinoma revni sloji prebivalcev, ker je cenejši. Zlasti starejši dizelski avtomobili, ki ne dosegajo standarda Euro5, so v Nemčiji že prepovedani. Ker se napovedujejo vse strožji okoljski ukrepi tudi v drugih članicah EU, jim pada cena, zato večina tovrstnih rabljenih štirikolesnikov konča na Balkanu, Poljskem, Češkem, Slovaškem in v Sloveniji … V Sarajevu so v začetku decembra izmerili najslabši zrak na svetu … Srž problema je, ker želijo kapitalisti in tiste vladne strukture, ki z njimi sodelujejo, prevaliti ceno za okoljsko okrevanje na revne, namesto da bi jo financirali tisti, ki so težave povzročili. Da je dizelski avtomobil škodljiv, smrdljiv in strupen, ve vsak, ki je kdaj stal za njim, četudi se nič ne spozna na štirikolesnike. Z njimi je avtomobilska industrija kovala dobičke desetletja, čeprav je bila njihova pomanjkljivost več kot očitna, so države vseeno dovolile uporabo in proizvodnjo takih vozil …
Za stotaka višji prihodek se v praksi zasuka takole; v enem letu se je zvišala socialna pomoč za 95 €. Primerjala sem stanovanjske stroške med lanskim in letošnjim decembrom, le ti so za 32 € višji. Letos mi štejejo med bivalno površino tudi klet, ki je za 2 kvadratna metra večja od stanovanja, o tem sem že pisala … Tudi Telemach nenehno draži! Podatka o podražitvah nujnih potrebščin v zadnjem letu, kot so hrana, pralni prašek itd., nimam. Sem pa prepričana, da so se cene krepko dvignile in od tistega slabega stotaka ne ostane niti tretjina, če se ne bo kmalu nagnila pod nulo …. Točno proti temu se borijo rumeni jopiči …