SARA ŠPELEC :ČE
Kulturni center Maribor, Knjižna zbirka Frontier
Spremna beseda : Ana Porenta
Z naslovnice pesniške zbirke Če strmi modrooko dekle z naivnim, vprašujočim pogledom. Če- kot začetek pogojnega stavka, ki išče izpolnitev v pesmi. Avtorica se res ozira tudi v otroštvo in odraščanje; v njenih različnih dejavnostih, ki bi jih lahko pripisali vsaj desetim ustvarjalnim in prizadevnim posameznikom, seveda ni najti niti sledu naivnosti.
Sara Špelec se je rodila v Mariboru leta 1985, študirala ruski jezik in književnost ter primerjalno slovansko jezikoslovje na Univerzi v Ljubljani . Po diplomi na filozofski fakulteti je delala kot mlada raziskovalka, doktorirala z disertacijo o kralju Aleksandru Karađorđeviću in pri založbi Filozofske fakultete izdala monografijo, ki razkriva del slovenske in jugoslovanske dokaj nepoznane zgodovine iz obdobja med obema vojnama.
Njeno delo, povezano s kulturo in umetnostjo, preseneča z bogato raznolikostjo: je prevajalka, pesnica, glasbenica, igralka, režiserka, urednica, voditeljica , organizatorica kulturnih dogodkov ter predsednica kulturno –gledališkega društvo Reciklaža.
Svojo prvo pesniško zbirko avtorica uvaja s prijaznim posvetilom:
Vsem, ki vas imam rada in me berete na tem ali onem svetu.
Posamezne pesmi v treh ciklih: Od kod? Že ? Še ne, še malo -prehajajo brez trdne meje druga v drugo.
V pesmih Od kod zaživi otroštvo z drobnimi pripetljaji in doživetji pa tudi z nočnimi morami, ki otroku zbujajo strah . Če te je strah, se skrij v dedkovo gosto obrv, pravi pesnica otroku v sebi. Babica prede čas, med urinimi kazalci se oglašajo drobni utrinki neke varne otroške vsakdanjosti, odraščanja in prve ljubezni. Gramofonska igla predrami Zvezdico Zaspanko, pot do glasbene šole je tlakovana z Mozartovimi kroglicami, navadno petkovo jutro čarovnija otrokovega pričakovanja spreminja v Mozartovo glasbo. Pesem Jutro zaživi v humorističnih asociativnih podobah: puloverji na polici blejajo, rute bingljaje s pisanimi stopali obrišejo zaprašeno čestitko. Slušni in barvni vtisi, vonji psa v vetru, mlečni poljubi in sledi mrtvih, vse ostaja Tam in nagovarja neizrečeno . Pesmi Lepo škrlatno je drevo in Vrnitev govorita o propadanju in razkroju po smrti.
V drugem ciklu Že? Še ne. prevladujejo zelo kratke , tudi trivrstične erotične pesmi ,vanje pa zaide tudi ironija : Med nogami/ mu binglja/ Ostržkov nos. Blizu tej zlaganosti je tudi ugotovitev, da včasih v ljubezni kljub telesni zadostitvi nekaj manjka :

Tako globoko sem kopala,
da sem te skoraj razorala…
A našla ga nisem
…srca
Kratkim verzom proti koncu cikla sledijo tudi daljše, vsebinsko različne pesmi, zlasti naštevanje pomensko ekspresivnih prislovov, ki odgovarjajo na vprašanje Kako , do nekoliko cinične (Elegije.) Oklepaj morda skuša zanikati žalost, ki se vriva v na videz veselo, objestno, dvojico:
Mimoidočim pljuvava v obraz
in se poščijeva na pravila,
na pokopališču brcava sveče
in se poserjeva na smrt.
Med pesmimi, skoraj haikuji, izstopa ena najkrajših :
Jesenin tke
Isadorin
šal.
V nekaj besedah je zajeta tragična ljubezenska zgodba med mladim ruskim pesnikom Jeseninom in slavno ameriško plesalko v zrelih letih- Isadoro Duncan, ki je umrla med vožnjo, ko se ji je dolgi rdeči šal zapletel med kolesa kabrioleta.
» Našli so me v grobnici/ sredi Slovenske ceste,« pripoveduje Tujka, po svoje pretresljiva pesem zaradi neposrednega zbližanja z žensko iz davne preteklosti . V pesmi ona ni več le arheološka najdba, ampak ljubljeno in ljubeče bitje . Pri izkopavanju so našli pa tudi njen uhan , kot spomin na nekdanje poljube . Pesem govori tudi o relativnosti pomenov: Poljub ljubimca se je pregrizel skozi tisočletja, da se je znašel:
»daleč od rimske zime
in slovenske pomladi.«
Ironija in ponekod smeh skozi solze kot pri Čehovu zazveni tudi med pesmimi tretjega cikla.
Kratke pesmi o sreči, splošni želji po večni mladosti in teptanju štiriperesnih deteljic vsebujejo ironična nasprotja. Znani pravljični motivi prerastejo v presenečenje, tako noseča Rdeča kapica in Trnuljčica, ki zasanjanega mladeniča usmeri v resničnost. Čaranje ima svojo moč v obeh pesmih, ki ju navdihuje legendarni Mali princ Saint Exuperyja. Mali princ je hudo bolni deček, ki morda umira. Zanj je zarjavela grebljica najlepša vrtnica, stara volnena odeja se spremeni v krotko lisico, odpadajoči omet pa v zvezde. Sanjska dežela, iluzija in resničnost.
Zadnji odgovor na vprašanje Kam je negotova četrta dimenzija, vprašanje o vračanju v času in večnosti.
Poezija Sare Špelec nikakor ni preprosta. Bogatijo jo vtkane zgodbe iz književnosti, slikarstva (Kobilca, Van Gogh ) zlasti pa poznavanje in doživljanje glasbe.(Mozartov klavirski koncert št. 15, Šostakovičev valček š.2)
Avtorica z izbiro redkih pesniških podob rada preseneča:
Lajež/nepotešene kukavice/ polzenje sperme/po lunini ritnici/izliv sonca .(Večer)
Pesniška zbirka Če z izvirnostjo in svežino sodobne pesniške govorice gotovo uresničuje želje vsakega pesnika:.
napisati pesem, ki je še ni bilo.
Marica Škorjanec