Založništvo je panoga, ki se ukvarja z objavljanjem in distribucijo knjig, glasbe, filmov in drugih oblik umetniškega ustvarjanja. Založnik prevzema vse stroške, povezane z izdelavo in distribucijo dela, v zameno pa ima pravico do dobička, ki ga prinaša prodaja dela.
V zgodovini je založništvo igralo ključno vlogo pri širjenju znanja in umetnosti. Danes pa se založništvo sooča s številnimi izzivi, kot so spreminjajoči se trgi, spremembe v tehnologiji in avtorske pravice.
Založništvo se lahko razdeli na tradicionalno in elektronsko. Tradicionalno založništvo obsega objavljanje knjig, revij in časopisov v tiskani obliki, medtem ko elektronsko založništvo vključuje objavo elektronskih knjig in drugih oblik digitalnega vsebinskega.
Založniki delajo tesno s pisci, ilustratorji, filmskimi studiji in drugimi ustvarjalci, da izberejo in objavijo dela, ki jih bodo kupci želeli kupiti. Skrbijo za promocijo, distribucijo in prodajo del.

Založništvo, kot že rečeno, se sooča s številnimi izzivi, kot so spreminjajoči se trgi in spremembe v tehnologiji. Na primer, elektronsko založništvo in razširjenost branja elektronskih knjig na tablicah in pametnih telefonih je spremenilo trg založništva in zahtevalo prilagoditve založnikov.
Primer e-založništva:
https://www.biblos.si/zalozba/130028
Vendar pa založništvo še vedno igra ključno vlogo v kulturi in družbi, saj omogoča širjenje znanja, umetnosti in kreativnega ustvarjanja. Založniki so pomembni posredniki med avtorji in bralci in igrajo ključno vlogo pri določanju, kaj bodo ljudje brali in gledali.
Založništvo je še vedno dinamična in spreminjajoča se industrija in igra pomembno vlogo pri širjenju znanja in umetnosti.
Založniki tesno sodelujejo z avtorji, da bi izboljšali svoje delo in zagotovili, da so njihove publikacije kakovostne in relevantne za bralce. Založniki tudi delajo z bralci, da bi pridobili informacije kaj želijo brati in za kakšne vrste vsebin so zainteresirani.

Založništvo je tudi pomemben dejavnik pri ohranjanju in širjenju kulturne dediščine. Založniki objavljajo klasična dela in arhivske materiale.
Še enkrat povejmo, da je založništvo kompleksna industrija, ki združuje številne različne elemente, vključno s finančnimi, tehnološkimi in kreativnimi dejavniki. Založniki igrajo pomembno vlogo pri objavljanju in distribuciji umetniških in kulturnih del, pri tem pa se morajo prilagajati spreminjajočim se potrebam bralcev in trga.